Jaki jest koszt budowy domu z keramzytu?
Trwałość, energooszczędność, wysoka izolacyjność cieplna – liczne zalety domów z keramzytu odpowiadają za ich rosnącą popularność. Wiele osób wybiera tę technologię także ze względu na jej cenę. W artykule wyjaśniamy, od czego zależy wysokość kosztów budowy domu z keramzytu.
Czy cena domu z keramzytu jest wyższa niż domu murowanego?
Keramzyt nie należy do najtańszych materiałów stosowanych w budownictwie, jednak cena domu z keramzytu jest porównywalna, a często wręcz niższa niż budynku stawianego tradycyjnymi metodami. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystanie tego materiału generuje wiele oszczędności wynikających m.in. z niższych kosztów utrzymania placu budowy.
Postawienie domu z keramzytu wymaga mniejszego nakładu pracy i przebiega znacznie szybciej, co przekłada się na niższe wydatki na robociznę. Lekkość keramzytu powoduje, że nie są potrzebne masywne fundamenty – obniża to koszt budowy. Ponadto w przeciwieństwie do domów murowanych te z keramzytu nie wymagają bruzdowania ścian ani kładzenia tynków wewnętrznych, a to oznacza kolejne oszczędności. Nie można też zapomnieć o tym, że ściany z keramzytu są cieńsze od tych w tradycyjnym budownictwie, przez co zyskuje się dodatkową powierzchnię mieszkalną.
Od czego zależy cena domu z keramzytu?
Profesjonalne firmy, takie jak Nasz Domek, posiadają ofertę zróżnicowaną pod względem cen domów z keramzytu. Koszt budowy takiego domu jest uzależniony przede wszystkim od szczegółów projektu – wielkości budynku, liczby kondygnacji, zastosowanych technologii oraz tego, czy korzystano z gotowego projektu, czy na życzenie Klienta opracowano indywidualną koncepcję, co łączy się z dodatkowymi kosztami.
Im większa powierzchnia użytkowa, tym wyższa cena domu z keramzytu. Warto też dodać, że ma na nią wpływ także lokalizacja inwestycji, w tym warunki gruntowe, od których zależy wysokość kosztu wykonania fundamentów.